Makita DHP482 18V Combi Drill

Makita DHP482 18V Combi Drill
Name
Body Only
Code
842DHP482Z
Product information
- Electric brake
- 2 mechanical gears
- Variable speed control by trigger
- Forward / reverse rotation
- Twin LED job light
- Ergonomic soft grip
- Keyless Chuck
- Compact and lightweight design
- Equipped with Battery protection circuit: designed to protect the battery from damages due to overdischarge, high temperature or overload current
- Metal gears
Product specification
| Brand | Makita |
|---|---|
| Capacity Masonry | 13mm |
| Capacity Steel | 13mm |
| Capacity Wood | 38mm |
| Child Display Name | Body Only |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Kit | Body Only |
| Max Torque | 62Nm |
| Model Number | DHP482Z |
| Number Load Speed | 0 - 1900rpm |
| Sound / Noise Level | 93dB |
| Total Weight | 1.8kg |
| Vibration Level | 6.0m/s |
| Voltage | 18V |
Reviews
There are currently no reviews of this product, why not be the first to write one?

