Makita DHR400 2x18V SDS Max Hammer Drill

Makita DHR400 2x18V SDS Max Hammer Drill
Name
Body Only
Code
842DHR400ZKU
Product information
A robust rotary hammer for SDS-MAX bits with AVT (anti-vibration technology). Two 18V LXT batteries achieve a high voltage of 36V. Suited to impact and unstressed drilling and chipping. Speed range of 250 - 500 min-1. Impact energy of 8.0 J and max. drilling capacity of 40 mm in concrete.
Product specification
| Brand | Makita |
|---|---|
| Child Display Name | Body Only |
| Kit | Body Only |
| Number Load Speed | 250 - 500rpm |
| Sound / Noise Level | 102dB |
| Total Weight | 7.3kg |
| Vibration Level | 4.9m/s² |
| Voltage | 18V |
Reviews
There are currently no reviews of this product, why not be the first to write one?

