Makita DTM51 18V Multi Tool & Accessory Kit

Makita DTM51 18V Multi Tool & Accessory Kit
Name
Body Only
Code
842DTM51ZJX7
Product information
- Tool-less accessory clamp. Lever style lock system allows for quick installation and replacement of accessories
- Ergonomically best possible barrel grip, with a perfect circumference size and shape whcih fits the hand for extra comfortable handling
- Battery capacity warning lamp Blinking red; Battery power has been nearly used up. Solid red; Battery power has been used up (Battery protector will shut off the power)
- Accessories can be installed at 30º increments, across 360º
- Variable speed control dial
- Soft start
- Anti-restart function
- High operating efficiency
- Accessory set included
Product specification
| Battery Technology | Lithium-ion |
|---|---|
| Brand | Makita |
| Child Display Name | Body Only |
| Kit | Body Only |
| Model Number | DTM51ZJX7 |
| Total Weight | 2.0 - 2.4 kg |
| Vibration Level | 1.5 m/sec |
| Voltage | 18V |
Reviews
There are currently no reviews of this product, why not be the first to write one?

