Milwaukee M18FCOS230 Cut Off Saw - 230mm

Milwaukee M18FCOS230 Cut Off Saw - 230mm
Name
Body Only
Code
875M18FCOS230-0
Product information
- The world's first 18V 230 mm battery powered cut off saw, delivers the power to cut reinforced concrete, whilst being 50% lighter than other petrol comparisons
- Starts up instantly, eliminates the need to mix petrol and oil, and avoids petrol engine maintenance
- Can be used indoors due to zero fume emissions
- Features RAPIDSTOP™ blade brake and load indicator light, as well as lowest vibrations at 1.81 m/s²
- 85mm cutting depth for class leading performance
- Dual sided water supply for optimised dust management
- Next generation POWERSTATE™ brushless motor, REDLINK PLUS™ electronics and REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ 12.0Ah battery pack deliver superior performance, durability and run time in high demand applications
- ONE-KEY™ tool tracking & security offers a cloud-based inventory management platform that supports both location tracking and theft prevention
- Compatible with the M18™ SWITCH TANK™ interchangeable sprayer and water supply system
Product specification
| Battery Technology | Li-ion |
|---|---|
| Blade Diameter | 230mm |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Yes |
| Capacity Masonry | 85mm |
| Child Display Name | Body Only |
| Cutting Depth Capacity | 85mm |
| Diameter | 230mm |
| Kit | Body Only |
| Model Number | M18 FCOS230-0 |
| Number Load Speed | 6600rpm |
| Sound / Noise Level | 112.2 dB(A) |
| Total Weight | 6.2kg |
| Vibration Level | 1.81 m/s² |
| Voltage | 18V |
Reviews
There are currently no reviews of this product, why not be the first to write one?

