Milwaukee M18FHZ Fuel Compact Hackzall

Milwaukee M18FHZ Fuel Compact Hackzall
Name
Body Only
Code
875M18FHZ-0
Product information
- POWERSTATE™ brushless motor provides increased efficiency, lasts longer and delivers maximum power
- REDLINK PLUS™ intelligence system delivers an advanced digital overload protection for tool and battery and uniquely enhances the tool performance under load
- REDLITHIUM™ battery pack provides superior pack construction, electronics and fade-free performance to deliver more run time and more work over pack life
- 22 mm stroke length for controlled cutting with a no load stroke rate of 3000 spm
- Pivoting shoe allows the user to optimise his cutting position
- Built in LED light improves visibility in low light cutting applications
- Patented FIXTEC™ clamp for quick and efficient blade change
- Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Product specification
| Battery Technology | Li-Ion |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Yes |
| Child Display Name | Body Only |
| Kit | Body Only |
| Model Number | M18FHZ-0 |
| Number Load Speed | 3,000spm |
| Sound / Noise Level | 95.7 dB(A) |
| Total Weight | 2.6kg |
| Vibration Level | 8.3 m/s² |
| Voltage | 18V |
Reviews
There are currently no reviews of this product, why not be the first to write one?

