Makita DCS553 18V Metal Circular Saw - 150mm

Makita DCS553 18V Metal Circular Saw - 150mm
Name
Body Only
Code
842DCS553ZJ
Product information
A circular metal saw with a brushless motor. Equipped with a blade with a 150 mm diameter that can achieve a max. cutting depth of 57.5 mm. Suitable for quick, almost spark-free cutting of metal. An ideal tool for electricians and air-conditioning and roofing fitters.
Product specification
| Brand | Makita |
|---|---|
| Child Display Name | Body Only |
| Cutting Depth Capacity | 57.5mm |
| Diameter | 150mm |
| Kit | Body Only |
| Sound / Noise Level | 103dB |
| Total Weight | 2.4kg |
| Vibration Level | 2.5m/s² |
| Voltage | 18V |
Reviews
There are currently no reviews of this product, why not be the first to write one?

